ПРАВИЛНИК о употреби мобилног телефона, електронског уређаја и другог средства

od strane | окт 14, 2024 | Документа школе

На основу чл. 99. став 3, чл. 109. став 3 и чл. 119. став 1 тачка 1) а у вези са чл. 83. став 9 и 10 Закона о основама система образовања и васпитања („Сл. гласник РС“, бр. 88/2017, 27/2018-др.закони, 10/2019, 6/2020, 129/2021 и 92/2023) ,   и члана 112. тачка 1 став 1 Статута а на основу Смерница за употребу мобилног телефона, електронског уређаја и другог средства у доуниверзитетском образовању које је донео Завод за вредновање квалитета образовања и васпитања, школски одбор основне школе  „Котража“ у Котражи, на седници одржаној дана 07.03.2024. године доноси

 

ПРАВИЛНИК

о употреби мобилног телефона, електронског уређаја и другог средства

 

Члан 1.

 

Овим Правилником се уређује употреба мобилних телефона, електронских уређаја и других средстава од стране ученика, запослених, родитеља ученика односно законских заступника ученика и трећих лица у школи.

 

Поштовањем овог правилника обезбеђује се  успешно одвијање образовно-васпитног рада кроз примену дигиталних уређаја у форми планираног, континуираног и интегрисаног скупа образовних активности којима управља наставник, креира безбедно образовно-васпитно окружење , доприноси изградњи дигиталних компетенција, побошљава се радна дисциплина и безбедност у школи и превентивно делује на појаву дигиталног насиља у школи.

 

Члан 2.

 

Поједини појмови, у смислу овог правилника, имају следеће значење:

 

1) дигитална компетенција представља скуп знања, вештина, ставова и вредности које омогућавају самостално и безбедно коришћење дигиталне технологије у различитим контекстима (комуникација, учење, активно учешће у друштву, итд.). Дигитална компетенција је сложена, надограђује се на сет постојећих компетенција (језичка, математичка). Такође, не може се свести на овладавање техничким аспектима коришћења дигиталних уређаја већ укључује и когнитивне и социо-емоционалне вештине.

2) дигитални уређај означава рачунар, лаптоп, таблет, паметни мобилни телефон, технологију која се може носити (као што су паметни сатови и слушалице) и друге уређаје који могу да примају, чувају, обрађују и деле дигиталне информације и да се повежу са апликацијама, веб локацијама и другим онлајн услугама. Овај термин односи се на мобилни телефон, електронски уређај и друго средство.

3) лични дигитални уређај ученика означава било који дигитални уређај унесен у школу који је у власништву ученика (или његове породице).

4) хибридна настава представља флексибилан приступ организацији наставе који подразумева комбиновање непосредног рада у школи и онлајн наставе. За време хибридне наставе није обавезно да наставници и ученици током читавог трајања образовно-васпитног рада буду у непосредном контакту, већ се њихов удео планира у односу на дати контекст (нпр. природу предмета, потребе и узрасне карактеристике ученика и сл.).

5) систем за управљање учењем је специјализовани софтвер који се користи за планирање и реализацију активног наставног процеса у онлајн окружењу, у коме је обезбеђена интеракција свих актера, као и услови за процену ученичких постигнућа.

 

Начин употребе мобилног телефона, електронског уређаја и другог средства

 

Члан 3.

 

Школа обезбеђује сваком ученику неопходне дигиталне уређаје потребне за едукативне сврхе и реализацију наставе у складу са потребама конкретног предмета и по налогу предметног наставника.

 

Дигитални уређаји школе користе се на начин и по инструкцијама предметног наставника и исти се након употребе одлажу на начин и правилима које утврди предметни наставник.

 

Уколико школа нема довољно дигиталних уређаја неопходних за спровођење непосредне наставе, предметни наставник ће одређеном броју ученика дозволити коришћење личног дигиталног уређаја за конкретни наставни процес и искључиво на начин који има позитиван утицај на постигнућа ученика.

 

У случају коришћења дигиталних уређаја у току непосредне наставе или у случају хибридне наставе ученик је дужан да по налогу наставника користи систем за управљање учењем.

 

 

Безбедност, приватност и одговорно коришћење дигиталних уређаја

Члан 4.

 

Све активности које се очекују од ученика у онлајн окружењу морају бити претходно образложене родитељима/законским заступницима како би се осигурала безбедност, приватност и одговорно коришћење дигиталних уређаја ученика код куће, а за потребе образовања.

 

Са родитељима треба усагласити, континуирано заговарати и пружати подршку за укључивање безбедносних подешавања која представљају предуслов да се на било ком уређају које ученик користи оно усмери на активности учења.

 

Препоручује се коришћење школске бесплатне бежичне интернет мреже која је филтрирана и безбедна за коришћење, а изузетно ученицима може бити дозвољено уз сагласност наставника или родитеља/законског заступника да користе и интернет мрежу у оквиру пакета услуга мобилног оператера када школска мрежа не постоји, не ради или се уређај користи ван школе (посете, излети, настава у природи и сл.)

Начин употребе личног дигиталног уређаја од стране ученика

 

Члан 5.

 

Ученику је дозвољено да лични мобилни телефон, електронски уређај и друго средство (у даљем тексту лични дигитални уређај) носи у школу.

 

Лични дигитални уређај је забрањено користити у школи, осим у едукативне сврхе на начин дефинисан овим Правилником.

 

Лични дигитални уређај ученик носи на сопствену одговорност и одговорност родитеља/законских заступника. Школа не преузима одговорност за личне дигиталне уређаје ученика уколико се изгубе, позајме, оштете или буду украдени.

 

Члан 6.

 

За  време боравка у школи лични дигитални уређај мора бити искључен и одложен.

 

Ученици првог циклуса образовања у обавези су када уђу у учионицу  да своје  дигиталне личне уређаје искључе и одложе у кутију која ће бити постављена на столу учитеља.

 

Након завршеног школског дана ученици своје дигиталне  личне уређаје узимају и тек по изласку из просторија школе могу укључити своје личне дигиталне уређаје.

 

Ученици другог циклуса образовања своје личне дигиталне уређаје за време трајања школског дана морају искључити и чувати у својој школској торби.

 

Члан 7.

 

Ученици имају право да уколико морају да ступе у контакт са родитељима због болести или другог оправданог разлога, исти могу остварити обраћајући се служби школе, која је дужна да ученику омогући телефонски позив.

Позив могу обавити у току малог и великог одмора, а у случају хитности и у току часа.

 

 

 

Члан 8.

 

Ученик не сме да користи дигитални уређај за снимање, пренос или објављивање фотографија, аудио или видео-записа других ученика, наставника, наставног материјала и процене без писменог пристанка свих страна.

 

Лични дигитални уређаји не смеју се користити у тоалетима, свлачионицама или било ком простору у школи који се сматра приватним.

 

Слике, видео и аудио датотеке снимљене у школи не смеју се преносити нити објављивати у било ком тренутку без изричите дозволе наставника или друге одговорне особе у школи.

 

Члан 9.

 

  Лакшом повредом обавезе ученика сматра ће се уколико ученик користи мобилни телефон, електронски уређај и друга средства ( у даљем тексту лични дигитални уређај) којима  ремети дисциплину на часу или на другим облицима образовано – васпитног рада, а којима се неугрожавају права других и не служе за превару у поступку оцењивања и када ученик употребљава мобилни уређај у згради Школе .

Ученик ће прво бити опоменут од стране учитеља или наставника и биће уписан у Електронски дневник, уколико и даље наставља да користи лични дигитални уређај од стране одељенског старешине биће му  изречена васпитна мера : опомена.

Уколико и поред изречене васпитне мере настави да користи лични дигитални уређај може му се изрећи васпитна мера : укор одељенског старешине или  укор одељенског већа и смањити оцена из владања на : Врло добар (4) или Добар (3).

 

Члан 10.

 

Тежом повредом обавезе ученика сматра ће се уколико ученик прекрши овај Правилник и притом слика или снима себе , другу децу, наставника, наставни процес  у току трајања наставе или у време одмора, у школи или дворишту, користи слике и снимке и поставља их на друштвене мреже , у сврхе којима се угрожавају права других или у сврхе преваре у поступку оцењивања против ученика ће бити покренут васпитно- дисциплински поступак.

За тежу повреду обавезе ученика може се изрећи мера : укор директора и укор наставничког већа.

 

Члан 11.

 

У случају теже повреде обавеза од стране ученика коришћењем личног дигиталног уређаја супротно одредбама закона и одредбама школског правилника, школа ће конкретан уређај одузети ученику, одложити га у коверту коју ће запечатити и похранити на одговарајуће место до доласка родитеља/законског заступника ученика или надлежног државног органа.

 

Школа неће претраживати садржај личних дигиталних уређаја ученика већ ће поступање са неовлашћено начињеним садржајем од стране ученика препустити надлежном државном органу, а у зависности од околности конкретног случаја предузеће све што је неопходно да материјал не буде уништен до његове предаје на даље поступање.

 

Члан 12 .

 

Директор на захтев родитеља или законског заступника ученика одлучује о појединачним захтевима за изузеће од примене правила употреба дигиталних уређаја и личних дигиталних уређаја дефинисаних овим Правилником уколико је то у складу са здравственим потребама ученика или представља део додатне образовне подршке појединим ученицима да на исти начин учествују као и сви остали у образовању.

 

Захтев се подноси писмено са образложењем конкретног проблема ученика који се оваквим изузећем превазилази, уз достављање неопходног доказа.

 

Директор може да пренесе овлашћење за одлучивање о поднетим захтевима и на другог запосленог.

 

 

Члан 13.

 

Било који члан школског особља може захтевати од ученика да поштује правила употребе личног дигиталног уређаја дефинисана овим Правилником.

 

Уколико ученик не испуни захтев, уређај му се одузима у присуству сведока, ставља у коверту означену његовим именом, коверта се лепи и оставља за на то предвиђеном месту, а исти родитељ/законски заступник може преузети по окончању наставе.

 

Члан 14.

 

Све одредбе овог правилника које се односе на употребу дигиталног уређаја и личног дигиталног уређаја у школи на часовима и одморима,односе се и на школске активности унутар и ван школе (посете, излети, екскурзије, наставе у природи и сл).

 

Употреба мобилних телефона, електронског уређаја и другог средства од стране наставника и запослених

 

Члан 15.

 

Наставници имају могућност да за време наставе , у сврху одржавања наставе и циљу лакше презентације материјала планираног за обраду одговарајуће наставне јединице користе мобилни телефон, електронски уређај или друго средство.

У друге сврхе коришћење мобилног телефона, екектронског уређаја и другог средства којима се може ометати редован процес рада је забрањен.

 

Члан 16.

 

Наставници и остали запослени дужни су да мобилне телефоне, електронске уређаје и друга средства  током трајања школског дана чувају у торби , јер за крађу, губитак или оштећење Школа неће сносити одговорност.

 

Члан 17.

 

 Сви запослени у Школи дужни су:

1) да се придржавају Правила понашања у Школи и других општих аката Школе

2) да за време образовно – васпитног рада поштују одредбе овог Правилника о употеби мобилног телефона, електронског уређаја и другог средства.

 

Употреба мобилног телефона, електронског уређаја и другог средства од стране родитеља и трећих лица

 

Члан 18.

    

Родитељи и трећа лица обавезни су да поштују правила понашања и друге опште акте Школе.

 

Члан 19.

 

Родитељи поред обавеза које су заједничке за сва остала лица имају и следеће обавезе:

  • да на позив школе , одељенског старешине, стручног сарадника или наставника дођу у школу
  • да редовно долазе на родитељске састанке и да се интересују за учење и владање свог детета
  • да сарађују са одељенским старешином и предметним наставницима у вези са употребом мобилног телефона , електронског уређаја и других средстава у наставне сврхе
  • да на родитељским састанцима , седницама и скуповима које организује школа угасе или утишају своје мобилне уређаје
  • да обавезно обавесте одељенског старешину о промени броја мобилног телефона
  • да пружају подршку Школи у остваривању васпитног рада

                                                                                                                                           

Члан 20.

 

Уколико постоји потреба и интересовање ученика, родитеља или законских заступника школа може организовати додатну размену мишљења током трајања школске године како би се разговарало о изазовима примене информационо-комуникационих технологија у образовном процесу уопштено, са посебним освртом на употребу личних дигиталних уређаја ученика.

 

Директор може именовати одговорно лице у школи које ће бити надлежно да прати имплементацију усвојених правила, као и спровођење одредби Правилника. На основу тог праћења, као и мишљења свих заинтересованих страна Правилник треба периодично ревидирати и ажурирати како би одражавао промене.

 

Евентуално ажурирање Правилника врши се по правилу једанпут годишње у периоду када нема непосредне наставе.

 

Члан 21.

 

На почетку сваке школске године, обавеза је разредних старешина да ученике, родитеље и законске заступнике упознају са предвиђеним правилнима дефинисаним овим Правилником.

 

Сваки родитељ или законски заступник ученика дужан је да потпише образац са изјавом да је текст Правилника прочитао, да му је јасна његова примена и да је сагласан са његовом применом.

 

Образац изјаве сагласности је саставни део овог правилника и дат је у прилогу.

 

Прелазне и завршне одредбе

 

Члан 22.

 

На права, обавезе и одговорности ученика, који нису уређени овим правилником примењују се одговарајуће одредбе закона и других прописа.

 

Члан 23.

 

Измене и допуне овог правилника врше се на исти начин и по поступку прописаном за његово доношење.

 

Члан  24.

 

Овај Правилник биће објављен на огласној табли школе и на званичном сајту школе.

 

                                                                                                                                                     Члан 25.

 

Правилник ступа на снагу осмог дана од објављивања на огласној табли Школе.

ПРЕДСЕДНИК ШКОЛСКОГ ОДБОРА

___________________________

(име и презиме)

Прилог

 

На основу чл. 21. Правилника о употреби мобилног телефона, електронског уређаја и другог средства број (деловодни број) од (датум) године дајем следећу

 

ИЗЈАВУ

 

Ја (име и презиме родитеља или законског заступника, адреса и др.), родитељ/законски заступник ученика (име и презиме ученика, одељење) упознат сам са садржином Правилника о употреби мобилног телефона, електронског уређаја и другог средства и правима, обавезама и одговрностима које из њега произлазе, јасна ми је његова примена и сагласан сам са његовом применом.

 

У (место)

дана (датум) године

 

ЛИЦЕ КОЈЕ ДАЈЕ САГЛАСНОСТ

 

Правилник је заведен под бр.70 од 07.03.2024. године, објављен је на огласној табли школе 07.03.2024. ступио на снагу 15.03.2024.године

адреса

Котража,  32235 Котража

Telefon i E-mail

032 856 113   mail    oskotraza@gmail.com

Директор школе

Милан Сарић