Поводом обележавања Међународног дана толеранције, 16. новембра, у нашој школи је одржан јавни час за ученике од петог до осмог разреда. Организатори јавног часа су чланови Ученичког парламента ОШ “Котража” и координатор УП, наставник француског језика. Реализацију часа подржали су наставници српрског језика и књижевности, математике, историје и школски психолог.
Кроз едукативне садржаје и интерактивни рад ученици су се подсетили значења појма толеранције и дискриминације.
Дискусија је била усмерена на анализу добробити, личне и колективне, коју доносе толерантно и антидискриминаторно понашање, односно негативне последице до којих доводе нетрпељивост, предрасуде, стереотипи и дискриминаторно понашање.
Наглашено је да се принципима толеранције треба водити у реалном и виртуелном свету.
Слоганом “Сви смо другачији, а вредни”, ученици млађих разреда су заједно са својим учитељицама обележили Дан толеранције.
Маштовитост и креативност су показали кроз своје виђење и разумевање речи толеранција. Разумели су да је толеранција: сарадња, хуманост, емпатија, уважавање, другарство, љубав, разумевање, прихватање.
Уз помоћ ових речи, ученици првог и другог разреда су своју креативност показали на разнобојним хамерима и цртежима. Приликом представљања својих радова читали су написане цитате и речи, упућујући на вредности које толерантан човек треба да има. Ученици трећег разреда су своје виђење толеранције показали кроз писане радове, стихове и цртеже, док су четвртаци кроз вежбу “Игра улога”, кроз игру и замену улога, “корачањем у туђим ципелама”, приближили значај поштовања различитисти и равноправности.
Ученици ИО у Вучковици су на основу личних искустава схватили шта значи бити толерантан, шта значи помоћи неком и прихватити неког ко је другачији од нас.
Деца свакодневно уче на који начин треба неговати емпатију и љубав која нам помаже да будемо добри и толерантни људи.
На крају активности ученицима су подељени флајери, које је креирала наставница француског језика – Појмовник за тумачење појмова, који су били предмет дискусије на овим часовима.
Закључак је да својим понашањем свакодневно треба да потврђујемо вредност поштовања различитости❣