Писменост је људско право. 1965. на Међународној конференцији министара о образовању одлучено је да се 8.септембар обележава као Дан писмености.
У нашој школи одржан је Јавни час посвећен Дану писмености.
У уводном делу часа указано је на значај писмености. Данас је у свету око 900 милиона неписмених, односно сваки пети становник. Резултати истраживања показују да има велики број оних који не поседују елементарно знање писања и читања.
Указано је да крајем 20. и почетком 21.века постаје важно и информатичко описмењавање. Постаје важна и масовна индивидуална комуникација-интернет.
Ученици млађих разреда говорили су о правилном и неправилном писању и изговарању речи.
Четвртаци су презентовали врсте писмености и истакли њихов значај и функцију.
Најмлађи ученици су говорили о стваралаштву Вука Караџића и истакли значај његовог рада за развој српског књижевног језика.
Ученици старијих разреда су се вратили у прошлост и говорили о мисији Ћирила и Методија,њиховом путовању у Моравску и значајним споменицима написаним глагољицом и ћирилицом.