КРИТЕРИЈУМИ ОЦЕЊИВАЊА ЗА ЕНГЛЕСКИ ЈЕЗИК

od strane | нов 24, 2021 | Енглески језик

КРИТЕРИЈУМИ ОЦЕЊИВАЊА ЗА ЕНГЛЕСКИ ЈЕЗИК

ОШ „Котража“ у Котражи                                             

Наставник: Марина Вујичић                                         

            Постигнућа ученика у оквиру предмета Енглески језик оцењују се формативно и сумативно.

            Формативно оцењивање подразумева: праћење напредовања, активности, односно ангажовања ученика на сваком часу, степена одговорности према раду, сарадње, мотивисаности, редовног доношења прибора за рад, израду домаћих задатака (проверавају се сваког часа и води се евиденција о изради, на крају квартала се изводи 1 оцена на основу следећег критеријума: 10 плусева – 5, 5 минуса – 1), израду задатака на самом часу, израду пројектних задатака и истраживања. Води се у педагошкој свесци наставника, а из овога проистиче и оцена за рад на часу.

 

Критеријум оцењивања:

Недовољан Довољан (2) Добар (3) Врло добар (4) Одличан (5)
Ученик не пише, нема прибор, не ради домаће задатке и пројекте и уопште није активан на часу; знања која је остварио нису ни на нивоу препознавања, не изводи закључке, не показује интересовање за учешће у активностима. Ученик повремено  прати наставу, повремено доноси прибор, домаћи и пројекте и ретко кад је активан на часу, али пише оно што се од њега очекује; знања која показује су на нивоу репродукције, показује мањи степен активности, искључиво уз помоћ наставника изводи закључке, недовољно критички расуђује. Све четири вештине се користе уз већу помоћ наставника. Фонд речи је веома слаб, у оквиру одређеног броја лексике датом на траженом нивоу.

Када ученик жели да  одговара за оцену 2 / да поправи оцену, сам бира текст из, који треба да прочита и преведе на српски језик.

Ученик прати наставу, скоро увек доноси прибор, домаћи и пројекте и активан је на часу али не у континуитету; у довољној мери показује способност употребе информација у новим ситуацијама, у знатној мери логички повезује чињенице и појмове, у довољној мери критички расуђује. Задаци се раде уз помоћ наставника, на основном и делом на средњем нивоу. Све четири вештине се користе уз помоћ наставника. Фонд речи је солидан,  у оквиру одређеног броја лексике датом на траженом нивоу. Када ученик жели да одговара за оцену 3, чита и преводи текст из дела Reading, али по избору наставника. Ученик се труди да редовно извршава своје обавезе, доноси прибор и домаћи и пројекте, активан је; у великој мери показује способност примене знања, самостално изводи закључке, решава поједине проблеме на нивоу стваралачког мишљења, показује велику самосталност и све то уз минималну помоћ наставника. Све четири вештине се користе уз мању помоћ наставника. Фонд речи је веома добар, у оквиру одређеног броја лексике датом на траженом нивоу. Када ученик жели да одговара за оцену 4, треба течно да прочитаи преведе  текст  по избору наставника и одговори  на питања из граматике.

 

Ученик редовно извршава своје обавезе, доноси прибор и домаће задатке и пројекте, изузетно је активан и мотивисан за рад, показује заинтересованост и жељу за напредовањем и стицањем  знања, показује способност примене знања и лако логички повезује чињенице и појмове, самостално изводи закључке, решава проблеме на нивоу стваралачког мишљења. Задаци се раде без помоћи наставника и све четири језичке вештине се користе самостално, а фонд речи је максималан у оквиру одређеног броја лексике датом на траженом нивоу . Када ученик жели да одговара за оцену 5, треба течно и правилно да прочита текст, да одговори на питања из истог и да зна да примени  граматичка правила.

 

Сумативно оцењивање:

Елементи оцењивања ученичких постигнућа су: усвојеност садржаја, примена знања, активност и рад ученика на часу, израда презентација, паноа и учешће у пројектима. Примена знања испитује се писмено, усмено и практично.

  1. иницијални тестови – иницијални тестови се не оцењују, служе наставнику за даље праћење напредовања ученика и планирање рада.
  2. 15-оминутни тестови – кратки тестови који се односе на садржаје са истог или претходног часа, диктати, провере савладаности вокабулара / граматике. Тестови у трајању од 15 минута или краће се не морају најављивати. Не оцењују се, служе наставнику за даље праћење напредовања ученикаи планирање рада. Могу се узети у обзир приликом утврђивања закључне оцене, ако су у интересу ученика.
  3. контролни задаци – писмено испитивање обавља се путем контролних вежби, тестова и писмених задатака (по један у полугодишту од петог разреда). Писмене провере знања у трајању од 45 минута се најављују и планиране су годишњим Планом рада школе. Оцењују на основу скале изражене у процентима: 100-80%-одличан (5), 79-62%-врлодобар (4), 61-43%-добар (3), 42-24%-довољан (2), 23-0-недовољан (1). * могућа одступања од процента у зависности од тежине теста.
  4. усмено одговарање – усмено оцењивање се обавља путем непосредног одговарања или путем реферата, израде ПП презентација, пројеката, паноа, препричавања текстова.

Документација која прати процес оцењивања: ЕС-дневник, педагошка свеска, тестови,  контролне вежбе,  домаћи задаци, пројекти, панои,  ПП презентације.

           

 

 

Вреднује се:

  • Разумевање говора (слушање и читање)
  • Говорне способности
  • Способности писменог изражавања
  • Језичне законитости – граматика

 

 

 

 

 

Мерила за елемент разумевања:

 

одличан врло добар добар довољан недовољан
ученик разуме саговорника и усмено излаже у нормалном темпу, у потпуности разуме писани и слушани текст, с лакоћом влада материјом и вештинама. разуме питања у нормалном говорном темпу, али је потребно понекад нешто поновити, не разуме сваку појединост код писаног и слушаног садржаја. разуме излагања и питања постављена споријим темпом, понекад је нужно поновити и поједноставити неке делове реченице, потребно га је усмеравати. има минимум разумевања и напредује уз већу помоћ наставника који га води кроз материју, има тешкоћа у разумевању излагања, једва схвата уз објашњења и поједностављења, слабо разуме писану и говорну материју. не разуме усмена излагања, слушану или писану материју, ни уз помоћ наставника.

 

Мерила за елемент говорне способности:

 

одличан врло добар добар  довољан недовољан
ученик слободно и без оклевања изражава своје мисли активан је у разговору,  уме да прочита причу/текст и правилним изговором течно изговара, нема већих граматичких грешака. ученик говори правилно, али је конверзација у неким елементима неизвесна; разговара са мањим граматичким грешкама, које не утичу на разумевање значења реченице; понекад користи реч или фразу која је неадекватна и погрешно је изговори. ученик може да комуницира и има скроман речник, смисао је понекад нејасан због граматичких грешака и нетачног реда речи  и има тешкоће у читању, изговору и интонацији, али у целини је прихватљиво и разумљиво. ученик  прави озбиљне грешке у разговору и изговору, што отежава оно што жели да каже; ретко налази праве речи и фразе, тешко се изражава, има оскудан речник, оклева.

 

 

ученик не може да се независно изражава, једва постижући најосновнији вокабулар, има лош изговор који спречава разумевање садржаја. Није савладао ни најосновније граматичке структуре.

 

 

Критеријуми за елемент способности писменог изражавања:

 

одличан врло добар добар довољан  недовољан
ученик може писмено да изрази своје мисли самостално и без већих граматичких и правописних проблема; редовно извршава све писане задатке у свесци, има добру технику решавања тестова и успешан је. Пише есеје или диктат са минималним бројем правописних и граматичких

грешака.

ученик писмено изражава своје мисли самостално уз мање граматичке и правописне грешке; готово редовно има све писане радове; има врло добар резултат на решавању теста.

Пише есеје и диктате са одређеним блажим правописним и граматичким

грешкама.

 

ученик не може без помоћи да изрази своје мисли писменим путем и прави веће правописне и граматичке грешке; нередовно извршава домаће и школске писане задатке; има скроман и просечан резултат на решавању теста.

Без великих правописних грешака пише једноставније есеје и диктате.

 ученик није способан самостално да се писмено изрази, прави честе и озбиљне правописне и граматичке грешке; постиже минималан успех на тесту. Пише једноставне речи и изразе уз минималне грешке.

 

прави крупне грешке у писменом изражавању и у основним граматичким облицима, не извршава писане задатке готово уопште, нема довољан број бодова.

 

 

Граматика:

 

одличан врло добар добар довољан недовољан
ученик влада граматичким правилима, потпуно их разуме и правилно примењује у контексту. ученик разуме и правилно примењује научена граматичка правила, уз местимичне грешке. ученик делимично примењује научена граматичка правила. Ученик прави озбиљне грешке или не зна самостално да примењује граматичка правила. ученик не зна да примени граматичка правила, нити да их употреби у контексту.

 

 

 

 

 

Оцена пројектног задатка:

Ученик

 

Активности – број бодова Укупан број бодова

 

Оцена (1,2,3,4,5)

 

Посвећеност раду и усмереност на задатак Активно учествовање  и спремност да подстиче друге чланове групе Спремност да образложи своју идеју Поштује договор у групи у вези са расподелом  послова и израдом паноа / презентације Укљученост у све сегменте групне активности

 

 

Критеријум процене индивидуалне активности: 

Активност Бодови
Посвећеност у раду и усмереност у задатак 50
Активно учествовање  и спремност да подстиче друге чланове групе 10
Спремност да образложи своју идеју 20
Поштује договор у групи у вези са расподелом послова и израдом паноа / презентације 10
Укљученост у све сегменте групне активности – дискутује, даје предлоге, пружа помоћ другима када је то неопходно 10

 

 

 

Распон бодова Оцена
0 – 20 1
21 – 40 2
41 – 60 3
61 – 80 4
81 – 100 5

Критеријуми за оцењивање презентације

Критеријуми оцењивања Презентација

( електронска форма, плакат, пано…)

Максималан број бодова  

 

Оцена 5 (4,5-5 бодова)

Оцена 4 ( 3,5-4 бода)

Оцена 3 (2,5 -3 бода)

Оцена 2 (1,5 -2 бода)

Оцена 1 (0 -1 бод)

Презентација је оригинална 5
Тачност текста је одговарајућа 5
Одабир слика је у складу са презентацијом 5
Оригиналност слика 5
Мултимедијалност 5
Интерактивност 5
Начин излагања (довољно јасно, гласно, правилно) 5
Реакција слушалаца : са пажњом прате презентацију, укључују се питањима и коментарима 5
Садржај : обухваћени су сви важни делови садржаја, след излагања је логичан 5

Вредновање ученика са тешкоћама:

            Код ученика са тешкоћама треба вредновати његов однос према раду и постављеним задацима, у складу са његовим могућностима. Начине, поступке и елементе вредновања треба ускладити са тешкоћама и личношћу сваког ученика у сарадњи са стручном службом школе. Вредновање треба усмерити на подстицање ученика на активно учествовање у настави и ваннаставним активностима, развијати његово самопоуздање и осећај напредовања, али и упознати директора и стручну службу са проблемима који се појављују током школске године, уколико је то случај. Ако ученик има изражене тешкоће у говорној комуникацији, може му се омогућити проверавање у писаном облику у договору са стручном службом школе. Ако ученик има изражене тешкоће у писаној комуникацији, ученику треба омогућити проверавање у усменом облику.

 

 

адреса

Котража,  32235 Котража

Telefon i E-mail

032 856 113   mail    oskotraza@gmail.com

Директор школе

Милан Сарић