Na osnovu člana ________ Statuta (pun naziv obrazovno-vaspitne ustanove sa sedištem – dalje: Škola), Školski odbor, na svojoj sednici od ____________ godine, doneo je
PRAVILNIK
O FIZIČKOM OBEZBEĐENJU ŠKOLSKIH OBJEKATA I IMOVINE
I NJIHOVOM OSIGURANJU
I OPŠTE ODREDBE
Član 1
Ovim pravilnikom regulišu se: obezbeđenje, čuvanje i zaštita imovine Škole; predmet obezbeđenja, čuvanja i zaštite; lica koja mogu da obavljaju poslove i zadatke fizičkog obezbeđenja i zaštite objekata i imovine Škole; zadaci službe obezbeđenja; obaveze, prava i odgovornosti zaposlenih koji obavljaju poslove fizičkog obezbeđenja imovine; dužnosti organa upravljanja (Školskog odbora); dužnosti direktora Škole u organizovanju i izvršavanju zadataka u vezi sa fizičkim obezbeđenjem objekata i imovine Škole; način donošenja planova i programa rada fizičkog obezbeđenja objekata i imovine; dokumentacija o obezbeđenju i osiguranje imovine Škole.
Član 2
Služba fizičkog obezbeđenja ima preventivni karakter i organizuje se radi uklanjanja neposrednih uzroka i okolnosti koje mogu dovesti do oštećenja, uništenja i prisvajanja objekata i imovine Škole.
Član 3
Fizičko obezbeđenje objekata i imovine Škole poverava se posebnoj službi obezbeđenja.
Osim zaposlenih iz stava 1 ovog člana, svaki zaposleni Škole dužan je da štiti imovinu, saglasno odredbama ovog pravilnika i drugih opštih akata koji regulišu ovu materiju.
Član 4
Pod obezbeđenjem objekata i imovine Škole smatra se zaštita i čuvanje od uništenja, oštećenja, požara, krađe, sabotaže, diverzije ili kakvog drugog otuđenja imovine.
Član 5
Za organizovanje i sprovođenje mera zaštite fizičkog obezbeđenja predviđenih ovim pravilnikom odgovoran je direktor Škole i njemu podređeni organi, službe i zaposleni Škole.
II OBEZBEĐENJE, ČUVANJE I ZAŠTITA IMOVINE ŠKOLE
Član 6
Obezbeđenje i zaštitu imovine Škole vrši Služba za fizičko obezbeđenje objekata i imovine (dalje: Služba obezbeđenja).
Član 7
Službu obezbeđenja čine:
– rukovodilac Službe obezbeđenja,
– referent Službe obezbeđenja, i
– čuvari Službe obezbeđenja.
Broj čuvara utvrđuje se prema potrebi, zavisno od broja objekata i lokacije na kojoj se nalazi imovina Škole (u manjim školama službu obezbeđenja vrše: domar, zaposleni za održavanje čistoće i obavljanje pomoćnih i tehničkih poslova, tj. oni zaposleni čiji su poslovi u okviru službe obezbeđenja predviđeni aktom o sistematizaciji radnih mesta škole).
O obezbeđenju imovine stara se sekretar Škole i pomoćnik direktora Škole.
- a) Uslovi za vršenje poslova obezbeđenja
Član 8
Pored opštih uslova za zasnivanje radnog odnosa, lice koje vrši poslove Službe obezbeđenja mora da ispunjava i sledeće uslove:
– da je regulisalo vojnu obavezu, odnosno odslužilo vojni rok,
– da nije osuđivano za krivična dela protiv naroda i države, krivična dela protiv službene dužnosti izvršena sa umišljajem, krivična dela protiv društvene i privatne imovine, ili koja druga krivična dela izvršena iz koristoljublja,
– da ispunjava uslove za dobijanje dozvole potrebne za nošenje vatrenog oružja,
– da je psihički i fizički zdravo i sposobno za vršenje poslova Službe obezbeđenja, što dokazuje odgovarajućim uverenjem,
– da ispunjava uslove utvrđene Pravilnikom o sistematizaciji radnih mesta u pogledu stepena i vrste stručne spreme,
– da ima položene predviđene stručne ispite za obavljanje ovih poslova,
– da je obučeno za učešće u protivpožarnoj zaštiti,
– da poznaje poslove vodoinstalaterske i električarske delatnosti,
– da nije starije od 60 godina (može se predvideti i najniža granica godina života – na pr. 30),
– da nije sklono upotrebi alkohola, narko-opijumskih i drugih sredstava koja ga mogu dovesti u nenormalno stanje.
Član 9
Izuzetno, u opravdanim slučajevima, i samo privremeno dok oni traju, direktor Škole može angažovati i druge zaposlene za izvršenje pojedinih poslova Službe obezbeđenja, pod uslovom da oni ispunjavaju predviđene uslove utvrđene u članu 8 ovog pravilnika.
- b) Mesto izvršenja zadataka
Član 10
Zaposleni u Službi obezbeđenja obavljaju svoje poslove i zadatke na mestima i prostoru koji se utvrđuju rasporedom rada od strane nadležnog lica iz člana 7 ovog pravilnika (rukovodioca, i dr.).
- v) Predmet obezbeđenja
Član 11
Služba obezbeđenja čuva, obezbeđuje i štiti svu imovinu Škole, a naročito:
– učionice, kabinete, laboratorije (hemijske, biološke i dr.), školske radionice, eksperimentalne kuhinje, ekonomije, fiskulturne sale, bioskopske sale, amfiteatre, društvene prostorije za učenike i dr.,
– građevinske objekte (proizvodne hale, magacine, poslovne zgrade, garaže i dr.),
– ložionice centralnog grejanja i cisterne sa tečnim gorivom,
– sve vrste instalacija (električna, vodovodna, kanalizaciona, gas-instalacija i dr.),
– sva saobraćajna sredstva kojima Škola raspolaže (kamioni, đački autobusi, automobili i druga transportna sredstva za prevoz materijala),
– mašine, uređaje, postrojenja, krupan inventar, kao i svu ostalu imovinu,
– poslovnu dokumentaciju, registraturski materijal i arhivsku građu kojom raspolaže Škola, a posebno dokumentaciju koja proističe iz obrazovno-vaspitnog rada (tekstualno a u skici i grafički treba nabrojati i prikazati objekte koji se obezbeđuju).
- g) Zadaci Službe obezbeđenja
Član 12
Služba obezbeđenja obavlja sledeće poslove i zadatke:
– kontroliše, obezbeđuje, čuva i štiti celokupnu imovinu Škole,
– obilazi objekte u vreme utvrđeno rasporedom, osmatra i utvrđuje njihovu ispravnost,
– otkriva, sprečava i prijavljuje pojave i postupke koji mogu da nanesu štetu objektima i ostaloj imovini Škole ili da ugroze živote učenika, zaposlenih i drugih lica koja se nalaze u Školi,
– u slučaju otkrivanja krivičnih dela obezbeđuje i čuva tragove i druge dokaze koji su nastali izvršenjem tih dela,
– zabranjuje i sprečava ulazak i prilaz objektima i ostaloj imovini, neovlašćenim, nepozvanim i nepoznatim licima,
– kontroliše ulazak i izlazak svih lica koja dolaze, odnosno izlaze iz prostorija i kruga Škole, vrši legitimisanje i izdaje propusnice za ulazak u zgradu Škole,
– evidentira svaki ulazak i izlazak i vreme provedeno u prostorijama, krugu i ostalim delovima objekata Škole, kao i imena zaposlenih kod koga je stranka bila,
– kontroliše ulazak i izlazak svih transportnih sredstava u krug Škole i evidentira vreme njihovog boravka,
– kontroliše iznošenje i unošenje materijalnih sredstava,
– vrši obezbeđenje prenosa novca od banke do Škole, odnosno isplatnog mesta, kao i za vreme dok se novac nalazi u kasi,
– obavlja preventivne mere zaštite od požara, a u slučaju požara obavezna je da izvrši lokalizovanje, odnosno ako je u nemogućnosti da hitno obavesti nadležnu vatrogasnu službu, kao i nadležne organe u Školi,
– učestvuje u spašavanju imovine i ljudi i u slučaju drugih elementarnih nepogoda,
– prijavljuje učenike, zaposlene i stranke koji ne poštuju odredbe ovog pravilnika i drugih opštih akata kojima se regulišu pitanja obezbeđenja imovine i lica u Školi.
- d) Odeća i obuća zaposlenih u Službi obezbeđenja
Član 13
Zaposleni u posebnoj Službi obezbeđenja dužni su da za vreme obavljanja ovih poslova nose odgovarajuću odeću i obuću.
Odeća i obuća se sastoji od:
– košulje,
– kravate,
– uniforme,
– šapke, beretke,
– mantila, kišnog mantila, odnosno bunde,
– cipela, čizmi, odnosno cokula.
Rok trajanja, boja i oblik uniforme, košulje, kravate i ostalih odevnih predmeta i obuće utvrđuju se odgovarajućim opštim aktom (Pravilnikom o upotrebi ličnih zaštitnih sredstava).
đ) Čuvanje i upotreba vatrenog oružja
Član 14
Zaposleni u Službi obezbeđenja, po pravilu, nose vatreno oružje sa odgovarajućim kompletom municije, samo za vreme vršenja dužnosti, po odobrenju rukovodioca Službe obezbeđenja.
Član 15
Zaposlenom kome je direktor Škole naložio vršenje pojedinih poslova Službe obezbeđenja, u izuzetnim slučajevima iz člana 9 ovog pravilnika, može se poveriti nošenje oružja i municije ako ispunjava zakonske uslove za njihovo nošenje i upotrebu.
Član 16
Zaposleni u Službi obezbeđenja dužni su da oružje i municiju nose samo u krugu Škole. Izuzetno, oružje i municiju mogu iznositi van kruga Škole samo, po pismenom odobrenju rukovodioca Službe obezbeđenja, za vreme dok vrše obezbeđenje prevoza opasnih stvari, novca ili robe veće vrednosti.
Oružje i municija obavezno se vraća po izvršenom zadatku licu koje im je predalo.
Član 17
Zaposleni u Službi obezbeđenja koji rade u smenama, prilikom obavljanja smene, vrše primopredaju oružja i municije, u prisustvu rukovodioca Službe obezbeđenja.
Izvršena primopredaja registruje se u odgovarajućoj evidenciji.
Član 18
Čuvanje vatrenog oružja i municije za potrebe Službe obezbeđenja vrši se u posebno određenoj prostoriji koja mora da bude pod stalnim nadzorom rukovodioca Službe obezbeđenja.
III OBAVEZE, PRAVA I ODGOVORNOSTI OSOBLJA SLUŽBE OBEZBEĐENJA
Član 19
Zaposleni u Službi obezbeđenja dužni su da izvršavaju poslove i zadatke utvrđene ovim pravilnikom.
- a) Rukovodilac Službe obezbeđenja
Član 20
Rukovodilac Službe obezbeđenja vrši kontrolu nad radom i izvršavanjem poslova i zadataka Službe obezbeđenja, a naročito:
– predlaže Školskom odboru plan rada Službe obezbeđenja, koji se smatra službenom tajnom,
– pravilno primenjuje odredbe ovog pravilnika i kontroliše pravilnu primenu odredaba od strane ostalih zaposlenih u Službi obezbeđenja,
– utvrđuje plan rada (raspored) zaposlenih u Službi obezbeđenja i kontroliše njegovo izvršavanje,
– sarađuje sa organima upravljanja i rukovođenja Škole,
– sarađuje i učestvuje u postupku utvrđivanja nezakonitog prisvajanja imovine Škole,
– obaveštava nadležne organe i podnosi prijave o licima koji su svojim radom i postupcima oštetili imovinu Škole, prekršili odredbe opštih i pojedinačnih akata kojima se reguliše rad Službe obezbeđenja, kao i protiv lica koja su učinila krivična dela u vezi sa imovinom Škole,
– potpuno osigurava bezbednost vatrenog oružja i municije u skladu sa odgovarajućim propisima, blagovremeno podnosi zahtev za nabavku oružja i municije za potrebe Službe obezbeđenja,
– vodi odgovarajuću evidenciju o vršenju poslova zaposlenih u Službi obezbeđenja, a naročito u pogledu predaje, odnosno primanja, vraćanja i upotrebe vatrenog oružja,
– obavlja i druge poslove iz delokruga rada Službe obezbeđenja utvrđene ovim pravilnikom i posebnim nalozima od strane državnih organa, Školskog odbora i direktora.
Član 21
Rukovodilac Službe obezbeđenja za svoj rad odgovara direktoru Škole i Školskom odboru.
- b) Referent Službe obezbeđenja
Član 22
Referent Službe obezbeđenja izvršava sve poslove i zadatke koje mu odredi rukovodilac Službe obezbeđenja u oblasti administrativnog, upravnog i pravnog poslovanja Službe obezbeđenja.
Lice iz stava 1 ovog člana odgovorno je za ustrojavanje, uredno, ažurno i pravilno vođenje svih evidencija u oblasti rada Službe obezbeđenja i zamenjuje, po potrebi, rukovodioca Službe obezbeđenja po nalogu direktora Škole.
- v) Čuvari Službe obezbeđenja
Član 23
Čuvari Službe obezbeđenja obezbeđuju, čuvaju i štite objekte i imovinu Škole, a naročito:
– kontrolišu ulazak i izlazak svih zaposlenih, učenika i drugih lica koja dolaze u Školu, u skladu sa odredbama ovog pravilnika,
– nepoznatim, nezvanim i neovlašćenim licima zabranjuje pristup u krug i radne prostorije Škole, a o pokušaju neovlašćenog ulaska obaveštavaju rukovodioca Službe obezbeđenja i direktora Škole,
– sprečavaju nezakonito iznošenje materijalnih dobara Škole, a o utvrđenom pokušaju iznošenja obaveštavaju rukovodioca Službe obezbeđenja i direktora Škole,
– sprečavaju i otklanjaju pojave koje mogu da ugroze život učenika, zaposlenih i drugih lica koja borave u Školi trajno ili privremeno,
– evidentiraju ulazak i izlazak svih saobraćajnih sredstava Škole, a kad su u pitanju vozila drugih organizacija, ustanova i lica ulazak dozvoljavaju uz prethodno dobijenu saglasnost rukovodioca Službe obezbeđenja,
– prilikom upotrebe vatrenog oružja obavezni su da se pridržavaju zakonskih odredaba;
– obavezni su da, po nalogu rukovodioca Službe obezbeđenja i direktora Škole, udalje sa rada i iz kruga Škole zaposlenog koji je pod uticajem alkohola ili drugog narkotičkog sredstva,
– ne napuštaju radno mesto dok ne dobiju smenu, odnosno ne izvrše propisanu primopredaju,
– izvršavaju i druge poslove i zadatke koji proističu iz okvira Službe obezbeđenja, po nalogu rukovodioca te službe i direktora Škole.
IV ODGOVORNOST ORGANA ŠKOLE U IZVRŠAVANJU ZADATAKA SLUŽBE OBEZBEĐENJA
Član 24
Direktor Škole, rukovodilac Službe obezbeđenja i svi ostali zaposleni sa posebnim ovlašćenjima odgovorni su za pravilno funkcionisanje Službe obezbeđenja, u okviru svojih poslova i zadataka utvrđenih sistematizacijom radnih mesta.
V ODGOVORNOST ORGANA UPRAVLJANJA U OSTVARIVANJU ZADATAKA SLUŽBE OBEZBEĐENJA
Član 25
Školski odbor i ostali organi Škole dužni su da pružaju neophodnu pomoć Službi obezbeđenja radi potpunijeg izvršavanja njihovih zadataka, a naročito da:
– stalno prate rad Službe obezbeđenja, a najmanje dva puta u toku godine vrše analizu stanja i izvršavanja njihovih zadataka i problema na koje nailazi ova služba u toku rada,
– daju predloge za poboljšanje rada ove službe,
– blagovremeno donose planove rada Službe obezbeđenja i planove potrebnih sredstava za rad ove službe i staraju se da se planirana sredstva obezbede u okviru sredstava Škole,
– vrše izmene i dopune opštih akata koji regulišu materiju obezbeđenja imovine, na osnovu ukazanih potreba i iskustava Službe obezbeđenja,
– izvršavaju i ostale zadatke koji proističu iz obaveze obezbeđenja objekata i ostale imovine Škole.
VI PLAN RADA SLUŽBE OBEZBEĐENJA
- a) Donošenje plana
Član 26
Plan rada Službe obezbeđenja donosi se svake godine i predstavlja sastavni deo godišnjeg programa rada Škole.
Član 27
Rukovodilac Službe obezbeđenja, predstavnik Školskog odbora i direktor Škole dužni su da izrade predlog plana rada čuvanja, zaštite i obezbeđenja objekata i ostale imovine Škole i da ga dostave organu upravljanja na razmatranje i utvrđivanje.
Član 28
Školski odbor razmatra predlog plana rada Službe obezbeđenja i donosi ga prilikom utvrđivanja godišnjeg programa rada Škole.
Član 29
Odstupanja od utvrđenog plana rada Službe obezbeđenja se mogu vršiti samo po odluci organa upravljanja.
Član 30
Plan rada Službe obezbeđenja sadrži popis celokupne imovine Škole koja je predmet obezbeđenja kao i lokacije pojedinih objekata, pravce saobraćajnica, stražarska mesta (ako postoje), posebno ugrožene objekte, sredstva obezbeđenja po pojedinim objektima, ukupnu površinu svih objekata, kao i vrstu i karakteristike materijala od kojih su objekti izgrađeni.
- b) Primena plana
Član 31
Plan rada Službe obezbeđenja ostvaruje se na osnovu naloga rukovodioca Službe obezbeđenja koji se izdaju zaposlenima u ovoj službi.
VII DOKUMENTACIJA
Član 32
Plan rada Službe obezbeđenja, nalozi za izvršavanje pojedinih zadataka i druga dokumentacija iz delokruga rada ove službe predstavljaju materijale strogo poverljive prirode.
Dokumentacija se čuva u skladu sa odredbama pravilnika o administrativnom i arhivskom poslovanju, a s njom se postupa kao i sa ostalim registraturskim materijalom poverljive prirode.
VIII PROTIVPOŽARNA I EKOLOŠKA ZAŠTITA
- a) Protivpožarna zaštita
Član 33
U cilju zaštite zdravlja i života učenika i zaposlenih, kao i imovine, Škola je dužna da preduzima mere za sprečavanje izbijanja, širenja, otkrivanja i gašenja požara, koje utvrđuje svojim opštim aktom.
Član 34
Opštim aktom, odnosno pravilnikom o zaštiti od požara utvrđuju se poslovi, zadaci i odgovornosti svih zaposlenih, učenika i organa Škole.
Član 35
Za organizaciju zaštite od požara u Školi odgovorni su:
– Školski odbor,
– direktor Škole,
– članovi komisije za zaštitu od požara,
– Služba za fizičko obezbeđenje školskih objekata i imovine Škole i
– druga lica u skladu sa opštim aktom Škole.
IX OSIGURANJE IMOVINE ŠKOLE
Član 36
Škola osigurava svu imovinu, iz člana 11 ovog pravilnika, od:
- a) požara i drugih opasnosti koje nastanu usled požara, kao što su: eksplozije, razaranja, klizanja i sleganja tla, i dr.
- b) zbog loma mašina, krupnih instalacija, provalne krađe, loma stakla većeg obima, nanesene štete od oluje, mraza, grada i sl.
Član 37
Školski odbor donosi odluku o potrebi osiguranja imovine Škole (Školski odbor može da donese odluku i o osiguranju imovine zaposlenih i učenika za vreme dok borave u Školi ili van nje u toku obaveznog obrazovno-vaspitnog rada – na pr. za vreme praktičnog rada učenika u organizacijama materijalne proizvodnje, ustanovama; ekskurzija, nastave u prirodi i dr.).
X PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Član 38
Zaposleni, učenici i ostali subjekti u Školi (Savet roditelja, sindikat i dr.) upoznaju se sa odredbama ovog pravilnika, o čemu se stara direktor Škole.
Član 39
Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja na način utvrđen Statutom (objavljivanje na oglasnoj tabli Škole).
Broj _______________ | ||
U ____________ dana _______ godine | PREDSEDNIK | |
(M.P.) | ŠKOLSKOG ODBORA | |
_____________________________ | ||
(Ime i prezime) |