Дечја недеља

od strane | нов 4, 2021 | Новости

Дечја недеља

Дечја недеља је највећа национална манифестација за децу. Традиционално се обележава почетком октобра, како у нашој, тако и у другим школама. Слоган овогодишње Дечје недеље су стихови песме „Дете“, коју је написао наш познати песник Љубивоје Ршумовић, а гласи: „Дете је дете, да га волите и разумете“.

Циљ обележавања Дечје нeдеље је да се скрене пажња јавности на права и потребе деце, али и да се укаже на одговорност околине на њихово одрастање.

Ученици млађих разреда наше школе обележили су недељу посвећену деци кроз разне активности:

Понедељак: Отварање Дечје недеље

• Дружење ученика млађих разреда и разговор означају обележавања Дечје недеље;
  • Читање песама Љубивоја Ршумовића из Буквара дечјих права;
  • Свечани пријем првака у Дечји савез уручивањем беџева и добродошлица;
  • Изложба ликовних радова ученика четвртог разреда и краће излагање ученика на тему Имам право…;
  • Направљен је осврт на обавезе које увек треба да се поштују. а потом и заједничка израда хамера са правима и обавезама, који је изложен у холу школе.

Уторак: Гост писац у нашој школи

Другог дана Дечије недеље угостили смо песникињу Катарину Тодоровић.

У складу са слоганом „ Дете је дете да га волите и разумете“, упознавање са Каћиним песмама из збирке Трапавко, започело је стиховима:

„ Што се чудиш бели свете,

Што ја желим бити дете.“

Затим су следиле и друге песме, пуне љубави, маште, смеха, шале, драгих ликова и омиљених животиња.

Ученици су уживали и са пажњом слушали стихове, који су деци лако разумљиви и допадљиви.

На крају дружења, ученике је занимало како се пишу песме, одакле долази инспирација и када треба да се почне са писањем. Свако је имао прилику и да каже која му се песма посебно допала.

Да је дружење било успешно и да се ученицима допало, потврдили су широки осмеси и јак аплауз.

Среда: Дан за доброту

Трећи дан Дечије недеље обележен је на тему; ,,Другарство,,-обрадуј свог друга,,

Дан за доброту је посебан за децу и увек протекне у добром расположењу. Тада се они највише радују, јер мали знак пажње као што су лепа реч, искрен осмех и симболичан поклон чине да се осећамо великим у очима оних које дарујемо.

Кроз активност под називом Другарство – обрадуј свог друга учeници су, у оквиру одељенске заједнице, разговарали о пријатељству. . Сви су били расположени и дружељубиви.

Након тога су поклонили симболичне поклоне својим друговима у виду слаткиша, школског прибора и играчака. Активност се завршила разменом припремљених поклона, као знак међусобног уважавања и пажње.

Четвртак: Игре без граница У оквиру Дечије недеље одржали смо спортски дан са ученицима 1., 2., 3. и 4. разреда.

• Заједничка игра, дружење, а кроз игру и развијање такмичарског духа код ученика млађих разреда;
  • Сарадња са наставницима физичког васпитања и промоција здравих стилова живота, јер здрав човек је срећaн човек;
  • Разговор о значају здраве хране и редовне физичке активности за правилан раст и развој ученика.

Ученици су имали загревање кроз игру ” Ланац “, затим вежбе обликовања. Након тога, ученици су подељени у две групе где су се такмичили ко ће први стићи до задатог места, са кашиком и лоптицом у руци, пазећи да лоптица не испадне. Такмичили су се и у

” жабљим ” скоковима, затим у трчању где су морали да ураде колут унапред на струњачи.

Час је праћен дечијим навијањем, такмичарским духом, смехом, радошћу и позитивним утисцима.

Петак: Јесењи карневал

• Затвaрање Дечје недеље манифестацијом под називом Јесењи карневал.
  • Дефиле ученика млађих разреда, уз подршку старијих другара, који су их бодрили. Ученици су се потрудили да уз помоћ својих родитеља напрaве најлепше шешире и кишобране украшене сувим лишћем, које је најбољи показатељ јесењих боја. А, неки су јесење плодове искористили за израду накита и корпица.
  • Избор најкреативнијих креација од стране жирија, кога су чинили наставници и ученици старијих разреда.

Ученици 5. и 6. разреда, који похађају Литерарну секцију и наставу Грађанског васпитања, реализовали су радионицу на тему Рука пријатељства. Писали су поруке и саставе о детињству, одрастању у тешким условима и жељама да сва деца овог света буду срећна и задовољна.

Током трајања Дечје недеље ученици наше школе су активно учествовали у свим манифестацијама у циљу афирмације њихових способности, а уз помоћ и подршку њихових наставника и родитеља.

Стручни актив разредне наставе