ИЗДВОЈЕНО ОДЕЉЕЊЕ
ВУЧКОВИЦА
Прослава мини матуре
Ученици четвртог разреда су заједно са другарима из издвојених одељења Вучковице и Горњег Дубца, прославили завршетак једног важног периода у школовању, крај четвртог разреда. Уз лепо дружење, емоције, игру, песму и послужење, ученици су се поздравили са својим учитељима, спремни за следећи степеник у школовању – пети разред.
„Дигит@лни свет у мојим рукама – Велика дигитална авантура“
Према Календару такмичења и смотри ученика основних школа за ову школску годину, који објављује Министарство просвете, први пут је организовано такмичење из наставног предмета Дигитални свет, под називом:
„Дигит@лни свет у мојим рукама – Велика дигитална авантура“.
Ученици четвртог разреда наше школе учествовали су на такмичењу, које је реализовано онлајн и у писаној форми.
Циљ такмичења је развијање дигиталних компетенција, логичког размишљања и креативности ученика.
Током учешћа на такмичењу ученици су показали велико интересовање, ангажовање и спремност да примене стечена знања из области дигиталних технологија. Својим радом и залагањем успешно су представили школу и стекли нова искуства која ће им бити значајна за даље учење и развој.
За учешће на такмичењу сви ученици су добили захвалнице, као признање за труд, посвећеност и успешно представљање школе.
Учешће на оваквим такмичењима доприноси развоју дигиталне писмености, подстиче креативност и мотивише ученике за даље усавршавање у области информационо-комуникационих технологија.
Екскурзија млађих разреда
Ученици млађих разреда наше школе, заједно са својим учитељима, 13. маја 2026. године, реализовали су једнодневни излет на релацији Котража – Кадињача- Бајина Башта- Котража.
Циљ излета био је упознавање културно-историјских знаменитости и природних лепота западне Србије, као и дружење и рекреација ученика.
Прва дестинација била је спомен-комплекс Кадињача, где су ученици имали прилику да се упознају са значајем овог меморијалног центра и догађајима из Другог светског рата. Ученицима је на примерен начин објашњен значај очувања историје и неговања патриотизма.
Након обиласка споменика и краћег одмора, наставили су пут ка Бајиној Башти, где је организовано крстарење реком Дрином. Током вожње ученици су уживали у прелепим пејзажима, дружењу и посматрању природе. Крстарење је протекло у пријатној атмосфери, уз поштовање свих мера безбедности.
Након тога посетили су реку Врело, познату као „Година“, због своје дужине од 365 метара. Ученици су са интересовањем слушали занимљивости о овој необичној реци, која важи за једну од најкраћих река у Европи. Сазнали су да река извире подно планине Таре и да се након кратког тока улива у Дрину у облику малог водопада. Посебну пажњу ученика привукла је изузетно бистра и хладна вода и прелепи природни амбијент који окружује реку. Ученици су уживали у посматрању природе, уз разговор о значају очувања чистих река и животне средине.
Последња дестинација био је манастир Рача, задужбина краља Стефана Драгутина из XIII века и један од најзначајнијих српских средњовековних манастира. Ученици су имали прилику да сазнају да је манастир познат по Рачанској преписивачкој школи, у којој су монаси вековима преписивали и чували драгоцене књиге и рукописе. Посебну пажњу ученика привукле су фреске, мир и лепота манастирског комплекса, као и сведочење да је у овом манастиру током Другог светског рата, чуван најзначајнији и најстарији српски ћирилични рукопис – Мирослављево јеванђеље, настао у XII веку. Током обиласка ученици су показали поштовање према светињи и пажљиво слушали излагање водича.
Излет је протекао у најбољем реду, без проблема и непредвиђених ситуација. Ученици су показали заинтересованост, дисциплину и примерено понашање током целог пута. Остварени су планирани образовни, васпитни и рекреативни задаци, као и циљ једнодневног излета. Ученици су се вратили задовољни и пуни лепих утисака.
Недеља сећања и заједништва у ИО у Вучковици
Ученици ИО Вучковица, током реализације Недеље сећања и заједништва, су имали радионицу под називом „Чуварка Куће лепих речи“. Дружина мала је прво разговарала о лепом понашању, „чаробним речима“ хвала, молим, извини, изволи, затим исписивала на папириће. Мало раније су засадили биљку чуваркућу у саксије. Латински назив биљке чуваркуће значи „увек жива“, позната је и по отпорности, издржљивости, лековитим својствима. Због свега тога, ученици су исписане лепе речи налепили на саксије, како би их чуваркућа чувала и увек подсећала како треба да се понашају и међусобно помажу и поштују.
Такође, ученици су остале дане у недељи обележили на различите начине: разговором о другарству и емпатији, читањем причи и басни о другарству “Два друга“, Л.Н.Толстој, „Голуб и пчела“, народна прича, Доситејеве и Езопове басне о другарству, „Ружно паче“, Х.К.Андерсен.
Стварали су и цртали ликовне радове на тему „Мој друг/другарица“.
Радна акција у ИО у Вучковици
Данас је у издвојеном одељењу школе у Вучковици реализована акција крчења и уређења школског простора.
Захваљујући вредним људима, доброј вољи и заједничком раду, простор око школе постаје уреднији, безбеднији и пријатнији за наше ученике, запослене и све мештане.
Овакве акције показују колико је важна сарадња школе, локалне заједнице и појединаца који својим радом и залагањем доприносе бољим условима за децу.
Велико хвала свима који су помогли и учествовали у данашњој акцији. Заједно чувамо и унапређујемо нашу школу.
Дан планете Земље
Планета Земља је наш једини дом који морамо да заштитимо, јер други немамо.
Овако смо започели обележавање Дана планете Земље, најпре заједничким разговором, а затим представљањем по разредима у циљу подизања свести очувања наше планете.
Прваци су читали и рецитовали стихове о планети Земљи. Затим су представили на хамеру плакату под слоганом “Више цвећа, мање смећа”, којом су приказали лепоту планете.
Другаци су представили креативне појединачне плакате са јединственим порукама и цртежима.
Ученици трећег разреда су показали на хамеру песму “Сачувајмо планету”, уз илустративно текстовни приказ, а поред тога су нам представили плакате са порукама и цртежима које су самостално осмислили.
Четвртаци су причали о значају очувања вода, шума, ваздуха, земљишта и на које начине можемо да заштитимо планету Земљу. Затим су на једном хамеру представили значај рециклаже, а на другом хамеру састав Земље и како да деца учине планету лепшом и здравијом.
На крају смо слушали и певали песму “Дај планети љубави”.
Ово заједничко дружење смо завршили анализом шта смо научили, а затим смо послали поруку људима целог света “Освести се свете, јер немаш друге планете”.
Дан планете Земље обележен је и у ИО Вучковица. Кроз читање и попуњавање паноа, ученици су изводили оглед и видели како изгледа загађена вода. Затим су гледали филм о коришћењу пластике и решавали задатке у дигиталном уџбенику на тему очувања животне средине.
Успех наших ученика на Општинском такмичењу у рецитовању
На Општинском такмичењу 57. смотре рецитатора Србије “Песниче народа мог”, ученица 4. разреда Вања Дуканац је освојила 1. место у категорији млађег узраста, а ученица 8. разреда Ивана Петронијевић је освојила 3. место у категорији средњег узраста. Обе ученице су се пласирале на окружно такмичење рецитатора за Моравички округ, које ће се одржати у Горњем Милановцу.
Радионица у сусрет Осмом марту
У сусрет Дану жена, у нашој школи, организовали смо ликовну радионицу, где су тате наших ученика показали креативност и машту и уз помоћ своје деце правили изненађење – честитке за маме.
Била је јако пријатна атмосфера, уз смех, песму и ликовна умећа. Весела граја родитеља и деце одзвањала је учионицом уносећи радост и неговање осећаја блискости у породици.
У ИО Вучковица, ученици су такође 8. март обележили заједничком радионицом са другарима из вртића. Том приликом израђивали су честитке за маме, баке, тетке…
Новогодишње чаролије у нашој школи
Прослава Нове године је један од најстаријих и најлепших обичаја на свету. Нова година је била и остала симбол почетка. У нашој школи смо низом активности означили почетак овогодишње новогодишње прославе.
Ученици осмог разреда, по идеји Ученичког парламента, су организовали продајну изложбу слатких посластица. Сви ученици су уживали у слатком послужењу.
Ученици млађих разреда су традиционално организовали Новогодишњи базар и приредбу. На базару су показали своја креативна умећа представљајући нам разне наките за јелку, честитке, украсне сувенире за столове и врата, ручне радове… Били су одушевљени у улогама купаца и продаваца на нашем шареноликом штанду.
Новогодишњу приредбу су отворили добошар и поштар уз жеље да Нова година прође у здрављу и у доброј вољи, а наступајући дани весели, ведри и бољи. Затим су се смењивале песме, рецитали и скечеви. Посебно је запажено било хорско певање песама “Преко брда, преко брега” и “Звончићи.”
Веселили смо се уз соло певање Ангелине Дмитрић и сплет игара “Мала Србија.” Уживали смо у бајковитом свету наших костимираних ученика у јунацима: “Снежана”, “Црвенкапа”, “Пепељуга”, “медвед”, “вук”, “Аладин”, “Палчић”, “Три прасета”.
Пожелели смо нашим другарима, родитељима, наставницима и гостима да им се остваре сви лепи снови и они стари и они нови, да им се испуне све тајне жеље, да децу свуда прати весеље, да им је здравље као од челика и да сва деца порасту велика. На крају приредбе, уз осмехе и песму, громогласно смо изговорили речи Срећна Нова година!
У ИО Вучковица такође је одржана
новогодишња приредба. Ученици су припремили представу Новогодишња потрага, која говори о несебичном одрицању, опраштању и пријатељству, праћена музиком из познатих класичних дела Игра шећерне виле, Крцко Орашчић и Лабудово језеро. Гости су били другари из вртића.
Након представе Деда Мраз је поделио слаткише и сви су уживали у дружењу.
Желимо свима срећне нивогодишње и божићне празнике, а ученицима срећан распуст!
Дан здраве хране
Међународни дан хране, у нашој школи, обележен је на посебан начин. Ученици су донели традиционална јела која су припремали заједно са својим мамама и бакама, делећи укусе и приче из своје кухиње.
Читали су рецепте, објашњавали начин припреме и говорили о пореклу својих јела.
Школа је данас мирисала на традицију и топлину породичног дома.
Ученици, уз велику помоћ својих родитеља, су се потрудили да нам покажу да је храна више од оброка – она је веза међу људима, културама и временима! 



У ИО у Вучковици ученици су донели припремљену проју и бакин колач, читали су о свим старим јелима, а затим су заједно са другарима из вртића решавали загонетке о воћу и поврћу, правили воћну салату и уживали у здравој храни. 

































































































































































































































































































































































